FORUM.POLITYKA.ORG.PL
FORUM.POLITYKA.ORG.PL - POLITYKA - SERWIS - FORUM

Linki i ciekawostki polityczne - Łacina - ważne cytaty

Łukasz Naczas - Sob 04 Wrz, 2004
Temat postu: Łacina - ważne cytaty
Tutaj proponuję temat związany z cytatami łacińskimi, powiedzeniami lub ciekawymi stwierdzeniami. Oto kilka moich ulubionych:

:happy11: dura lex, sed lex
- twarde prawo, ale prawo

* Tak powinno być, ale czy jest...

:happy11:cogito ergo sum
– myślę, więc jestem

* z tym kojarzy mi się wypowiedź nauczycielki historii, w momencie, jak odpowiadający uczeń miał powiedzieć "myślę więc jestem" i bardzo duża czasu zajęło mu przypomnienie jak to stwierdzenie brzmiało - w końcu powiedział "Cogito egro sum", na co nauczycielka poddenerowana długością odpowiedzi skwitowała: Sum to Ty może i jesteś :)

:happy11:dubito ergo sum
- wątpię, więc jestem

* mniej znane od poprzedniego, ale równie ciekawe i przydatne

:happy11:non omnis moriar-
- nie wszystek umrę (będę żył w moich utworach) - Horacy, Pieśni

* jeden z najbardziej znanych cytatów z Horacego, każdy chciałby chyba tak powiedzieć w momencie zejścia z tego Świata

:happy11:novus fructus, novus luctus
- nowe dzieci, nowy kłopot

* jakże trafne, kieruję to do zwolenników polityki prorodzinnej

:happy11:lex retro non agit
- prawo nie działa wstecz

* jedna z podstawowych zasad prawa międzynarodowego

:happy11:A tuo lare íncipe
- zaczynaj od siebie

* to dla wszystkich tych, którzy krytykują i krytykują, a nie potrafią spojrzeć w lustro. Mało robią dużo krzyczą, a więc "A tuo lare incipe"

:happy11:Amor vincit ómnia
- Miłość wszystko zwycięża

* stanowczo się z tym zgadzam! najsilniejsza broń w posiadaniu człowieka!

:happy11:Áquila non cápit muscas
- orzeł nie zajmuje się łapaniem much

* tak dla rozweselenia :) powierzchownie może proste i bezsensowe, ale wystarczy się troszkę zastanowić!

:happy11:Aliena vítia in óculis habemus, a tergo nostra sunt
- Czudze błędy mamy na oku, nasze poza nami.
Seneca

* nic dodać, nic ująć!

ZACHĘCAM do wpisywania waszych ulubionych łacińskich zwrotów, tekstów klasyków, powiedzeń!

Iśka - Wto 07 Wrz, 2004

Panta rei - wszystko płynie

- Nigdy nie wejdziemy do tej samej rzeki bo wszystko wokół się zmienia

Carpe diem - żyj chwilą, dniem

- tego chyba nie trzeba tłumaczyć:)

Obywatel - Pią 01 Paź, 2004

"Be or not to be..."

pasuje szczególnie do poruszanej kwestii aborcji 8)

Admin: Halo - łacina, proszę trzymać się tematu :)

Lukasz - Sob 02 Paź, 2004

audi,vide,sile

Sluchaj,patrz,milcz-dla wielu ludzi w wielu roznych sprawach

XXviX - Sob 09 Paź, 2004
Temat postu: Re: Łacina - ważne cytaty
Łukasz Naczas napisał/a:
A tuo lare íncipe[/color]
- zaczynaj od siebie

* to dla wszystkich tych, którzy krytykują i krytykują, a nie potrafią spojrzeć w lustro. Mało robią dużo krzyczą, a więc "A tuo lare incipe"

Bardzo trafne powiedzenie, szczegolnie w swietle fali krytyki skupionej na pracy rzadu i SLD :P

Iblis - Sob 09 Paź, 2004

Czyli ja mogę Was spokojnie krytykować, bo żaden członek APPR nie skorumpował się, nie popełnił przestępstwa, nie złamał obietnicy wyborczej i nie popierał rządu zamieszanego w najpoważniejsze manipulacje polityczne.
XXviX - Sob 09 Paź, 2004

Iblis napisał/a:
Czyli ja mogę Was spokojnie krytykować, bo żaden członek APPR nie skorumpował się, nie popełnił przestępstwa, nie złamał obietnicy wyborczej i nie popierał rządu zamieszanego w najpoważniejsze manipulacje polityczne.

No pewnie. jak was jest w calym kraju 50, to moze macie maly odsetek aferowiczow ;) A tak na powaznie, jesli wierzysz, ze wasi wszyscy czlonkowie sa zupelnie czysci, to pewnie ze mozesz krytykowac... Choc zaczekalbym z krytyka rzadzacych (mam na mysli krytyke wysowana oficjalnie przez partie), do momentu jak zaczniecie rzadzic WY :) To byloby mniej lepperowskie - pyszczyc moze kazdy, ale licza sie dzialania...

Obywatel - Sob 09 Paź, 2004

uwaga "pobocze" !
Iblis - Sob 09 Paź, 2004

Niech moderator przerzuci te posty (począwszy od postu XXviX o fali krytyki SLD) do nowego tematu w Hyde Parku

----------
Ci członkowie APPR, których ja znam osobiście to są młode chłopaki w okolicach obrony, którzy nigdy nie działali w żadnej partii więc na bank są czyści. A jak my będziemy mieli udział w rządzeniu to krytykę będę przyjmował jeśli nie będzie wyssana z palca. Ja na pewno nie będę trwał w tej partii jeśli się skorumpuje.

Ludzgaz - Wto 02 Lis, 2004

"Divide et Impera" - Dziel i rządź :wink:

Może się odnosić do sławnego polskiego biznesmena na tle ostanich wydarzeń :D

Krystian_wr - Sro 12 Sty, 2005

hominis est errare, insipientis in errore perseverare - ludzką rzeczą jest błądzić, głupców trwać w błędzie.

homo homini lupus est - człowiek człowiekowi jest wilkiem. Plaut.

ignavis sepmer feriae - lenie zawsze mają święto.

impares nascimur, pares morimur - rodzimy się nierówni, umieramy równi. Seneka.

ab alio exspectes, alteri quod feceris - co zrobisz drugiemu, oczekuj od niego; jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Seneka.

amantium irae amoris integratio - kłótnie kochanków umacniają ich miłość. Terencjusz.

audaces fortuna iuvat - śmiałym szczęście sprzyja. Wergilusz, Eneida.

cognosce te ipsum - poznaj samego siebie.

damnat quod non intelligunt - potępiają to, czego nie rozumieją.

gloria victis - chwała zwyciężonym.

Żeby łacina tylko składała sie z sentencji :D nie miałbym problemów na uczelni 8)

Pozdrawiam

zły - Pon 09 Maj, 2005

Mora trahit periculum _zwłoka pociąga za sobą niebezpieczeństwo- cudowna maksyma- pasi zarówno do prawa jak i do medycyny- choć medycy jej w ógóle nie kojarzą!!! ;-)
regni1star - Sob 14 Maj, 2005

coitus interruptus (-> coito, ergo sum) oraz hybrydalne:"kurwa mać" :D
Dziadek Mróz - Czw 05 Sty, 2006

polonus sum, et nihil poloni alienum puto - Polakiem jestem i nic co polskie nie jest mi obce :)