FORUM.POLITYKA.ORG.PL
FORUM.POLITYKA.ORG.PL - POLITYKA - SERWIS - FORUM

Ocena wydarzeń historycznych - Styropian

Młody - Pon 19 Maj, 2008
Temat postu: Styropian
Czy moglibyście mi wytłumaczyć skąd wzięło się określenie "styropian" używane w dyskusjach o początkach III RP i co ono właściwie oznacza? Czy "styropian" to przeciwieństwo "betonu" (partyjnego)? Czy chodzi o to, że łatwo się kruszy (wykrusza?)? :)
Dziadek Mróz - Pon 19 Maj, 2008

Pierwsze słyszę. Może chodziło o tych co spali na styropianie (na tym leżeli strajkujący stoczniowcy) i zasklepili się mentalnie na tym etapie?
Nazgul - Pon 19 Maj, 2008

Styropian - ma związek z ludźmi, którzy aktywnie strajkowali jako pracownicy fabryk. W trakcie strajku spali na styropianie oczywiście.
XXviX - Pon 19 Maj, 2008

Zgadzam się. Pogardliwe nieco określenie strajkujących w okresie PRL. Także w odniesieniu do polityków, którzy strajkowali u mamusi pod pierzynką ;)
Młody - Sro 21 Maj, 2008

Dziękuję za odpowiedzi - ale w takim razie, czy to określenie oznacza tych, którzy kiedyś strajkowali i na tym etapie mentalnie pozostali (odpowiedź Dziadka Mroza) czy ogólnie wszystkich strajkujących (pozostałe dwie odpowiedzi)?
XXviX - Czw 22 Maj, 2008

Może inaczej: to określenie często słyszy się w odniesieniu do polityków lub działaczy którzy uczestniczyli w strajkach. W filmie "Kariera Nikosia Dyzmy" (ja wiem, ze to tylko fikcja) pada takie zdanie: "bo trzeba mieć mózg zamiast styropianu w głowie" i to jest określenie mentalności. Ale określenie styropianowiec w odniesieniu do osoby może także określać jego przeszłość - dajmy na to jako strajkującego w stoczni członka solidarności...