FORUM.POLITYKA.ORG.PL
FORUM.POLITYKA.ORG.PL - POLITYKA - SERWIS - FORUM

Wyznania - Katolicy a prawosławni.

sorsor - Pią 20 Maj, 2011
Temat postu: Katolicy a prawosławni.
Słyszeliście, że w prawosławiu- w cerkwi nikt nie chodzi z tacą, pop może mieć żonę i dzieci, dzięki czemu kazania na temat rodziny przynajmniej mają jakiś sens jeśli chodzi o praktykę osoby wygłaszającej kazanie?

Całkiem ciekawe. Powiedział mi to mój znajomy o wyznaniu prawosławnym. Co myślicie o tym odłamie?

Macie jakichś znajomych z tego wyznania? Jeśli tak, to co możecie o nich powiedzieć?

Worek - Pią 20 Maj, 2011

Parę lat temu na Nissiros pogadałem sobie z Popem. Faktycznie z tacą nikt nie łazi. On też nie bierze grosza na swoje utrzymanie z tego co wierni wrzucą do szkatuły. Miał knajpę, z której się utrzymywał i płacił od niej podatki, rodzinę, 3 dzieci. Opowiadał, że każdy wydatek obgaduje z radą parafii i jak trzeba wierni robią ściepę. Rada parafii decydowała jak dalej kasa ma być wydana. Inny świat.
Bilu1939 - Pią 20 Maj, 2011

Fajny model. Dobrze zorganizowane, krótko mówiąc podoba mi się. Muszę coś się o tym dowiedzieć więcej, poczytać, poszukać.
Paw - Pią 20 Maj, 2011

Na zachodzie to chyba płacą podatek - ci, którzy deklarują się, że wierzą.

Ciekawy model- dobrze powiedziane. Więc taka prawosławna cerkiew się robi w miarę samodzielna, a dla samego popa model jest dość zdrowy, bo prowadzi normalny tryb życia, bez wiecznego udawania i hipokryzji.
Marchewa - Pią 20 Maj, 2011

U nas podobny model stosowany jest w wielu parafiach protestanckich. Ale to raczej małe byty zarówno terytorialnie, majątkowo jak i w kwestii ilości wyznawców. Przejście KK na takii system decentralizacji "ekonomicznej" i likwidacji celibatu nie jest niemożliwe jednak skutkuje szeregiem problemów.

1. Kwestia "parafii" pozostaje wyłącznie miejscem pracy czy mieszka tam ksiądz z rodziną.

2. Co w wypadku rozwodu księdza? Traci uprawnienia do wykonywania "zawodu/posługi"? I co eksmitujemy rodzinę?

itd.... itp...

1. Ksiądz mieszka tam z rodziną.

2. Księża nie mogliby się rozwodzić. Skoro od ponad 2000 lat radzą sobie bez seksu i kobiet, to myślę, że spokojnie poradzą sobie z jedną kobietą przez całe życie.

z tego co wiem Pop może mieć żonę tylko pod warunkiem, iż poślubił ją zanim został popem, więc rozwód chyba nie jest brany pod uwagę.

Lolek00 - Pią 20 Maj, 2011

Zniesienie celibatu - rodzi nadzieje na reformy. Wyrzekania się kobiet co przy katolickich zwyczajach oznacza wyrzekanie się w praktyce seksu nie kupuje totalnie. Wszelkie perwersyjne organizacje które edukują dzieci i rodziny o tym jak być dobrym dzieckiem i rodzinom to dla mnie patola.
Marchewa - Pią 20 Maj, 2011

Cytat:
1. Ksiądz mieszka tam z rodziną.

A co jak ks. zginie ww trakcie pracy (np. wypadek samochodowy?) eksmisja od razu czy mają ze 2 tyg na spakowanie rzeczy. Domniemuję że zona pracować nie będzie.

Cytat:
2. Księża nie mogliby się rozwodzić. Skoro od ponad 2000 lat radzą sobie bez seksu i kobiet, to myślę, że spokojnie poradzą sobie z jedną kobietą przez całe życie.

Księża mogą żenić się i rozwodzić jak każdy obywatel RP już teraz tyle że wiąże się to z wyrzuceniem z kościoła. W rzeczywistości tak jak i teraz takie sytuacje będą się pewnie zdarzać i co wtedy z rodziną?

Biuro przy kościele może być tylko miejscem pracy a sam kaznodzieja może mieszkać we własnym zakresie. Wtedy mogli by umierać normalnie :wink:
Paw - Pią 20 Maj, 2011

Jak jest zona i dzieci, to ma kto dziedziczyć po duchownym. A jak nie ma tej rodziny, to dziedziczy Kościół...

Nie no - te majątki plebanie itd to własność KK.

Nawet jak by miał rodzinę i dzieci to niema dziedziczenia - bo ksiądz sam w sobie nie posiada mieszkania (przynajmniej oficjalnie) itd.

Paw - Pią 20 Maj, 2011

No właśnie. Powstałby problem. Nie pamiętam jak było to rozwiązane w Danii, gdy kiedyś nocowałem u takiego księdza. U niego i jego żony. Swoją drogą, luzaki. Z tej przygody zapamiętałem tylko sprośny, śmieszny rysuneczek nad ich łożem :wink: . Czy rzeczywiście żona nie miałaby niczego do powiedzenia? Nie chciałaby czegoś dla siebie i dzieci, domu, zabezpieczenia finansowego? A w trakcie pożycia małżeńskiego jest mnóstwo potrzeb, mnóstwo wydatków. Dzieci trzeba nakarmić, ubrać, wyprawić do szkoły, wysłać na wakacje,...
Cynik - Pią 20 Maj, 2011

Przecież to też są ludzie.
Lolek00 - Sob 21 Maj, 2011

Nikt nie neguje człowieczeństwa :wink:

Chodzi mi tylko oto że plebanie i inne to infrastruktura KK. I niema co dziedziczyć nawet jak by oni mogli mieć kobiety.

Chyba że... papież by kazał - oddawać im to w wieczyste użytkowanie (konkretne lokale). 99 lat wystarczy, jeszcze dzieci pomieszkają z 50-60 lat.

Cynik - Sob 21 Maj, 2011

albo zniósł celibat - jednocześnie spadłaby ilość przestępstw seksualnych popełnianych przez księży. Z korzyścią dla otoczenia. No ale właśnie po to by taki Rydzyk nie mógł sobie zrobić dynastii uchwalono celibat.
Paw - Sob 21 Maj, 2011

Lolek00 napisał/a:
Chodzi mi tylko oto że plebanie i inne to infrastruktura KK. I niema co dziedziczyć nawet jak by oni mogli mieć kobiety.
Podejrzewam właśnie, że ten problem (dziedziczenia) pojawiłby się po zniesieniu celibatu. Księża otrzymywaliby wynagrodzenia za swoją posługę (pracę). Myślę, że powinni je dostawać. Stąd ten skumulowany po latach majątek rodziny księdza. W przeciwnym przypadku KK musiałby wziąć na swoje barki bieżące wydatki na życie rodziny a także przyszłe, po śmierci księdza.
A z drugiej strony, oznacza to - założenie rodziny przez księży - uszczuplenie majątku KK.

Ale prawosławi sobie jakoś radzą - widać kapłanami zostają ludzie już ustatkowani, skoro mają swoje domy i inne. A kapłaństwo to oprócz misji, praca w pewnym wymiarze "jak każda".

Co do przestępstw seksualnych i magnesu na dewiantów to zniesienie celibatu na pewno by pomogło. Przynajmniej kler tworzyli by normalni ludzie a nie jacyś podejrzani - którzy pierniczą o powołaniu jak się ich kto pyta czemu się godzą na celibat...

Jest wielu ludzi samotnych - sam jestem sam - oni są otwarci - nie składają jakichś ślubów nie deklarują się że nie będą mieć.. - dlatego kler jest podejrzany bo robienie tego przychodzi mu ciężko skoro jest tak wielu księży..

Worek - Sob 21 Maj, 2011

Lolek00, bycie księdzem w katolicyzmie to sposób na życie. Spokojne, dostatnie i nie ograniczające cielesnych uciech.

Nie piszę tak że zabraniam się spotykać komuś z babkami itd.

Tylko że to by była hipokryzja... a jak by się spotykali z chłopcami to dopiero by była hipokryzja :D Dzieci to już od tego jest kryminał..

Cynik - Sob 21 Maj, 2011

Ale można by zabronić spotykania sam na sam z dziećmi.
Paw - Nie 22 Maj, 2011

Lepiej od razu przeprowadzić kastrację chemiczną... :neutral:
German - Nie 22 Maj, 2011

Oooo ciekawy pomysł choć lepsza wydaje się jednak kastracja fizyczna :D
Anioł - Nie 22 Maj, 2011

Tłuczkiem do mięsa tak na przykład. :wink:
Cynik - Pon 23 Maj, 2011

po co kastrować. To też człowiek. Można na kościele wymusić testy wykluczające z pracy z nieletnimi ludzi o skłonnościach pedofilskich.
Worek - Pon 23 Maj, 2011

Taki Czeski test?
Cynik - Pon 23 Maj, 2011

Nawet nie wiem na czym on polega ;) Byle był skuteczny.
Anioł - Wto 24 Maj, 2011

No i mamy kandydatów do zabiegu z tłuczkiem do mięsa.

http://www.tvn24.pl/-1,17...,wiadomosc.html

Marchewa - Wto 24 Maj, 2011

:shock: Niezłe
Cynik - Wto 24 Maj, 2011

aż chciałoby się powiedzieć "no to pokazówka w TV + w internecie" - ale wtedy zamiast odstraszyć, przyciągnie żądnych wrażeń i adrenaliny, uzależnionych od ryzyka etc ... wiadomo, zakazany owoc smakuje najbardziej!
Paw - Wto 24 Maj, 2011

Anioł napisał/a:
No i mamy kandydatów do zabiegu z tłuczkiem do mięsa.
W czerep.
NRohirrim - Czw 26 Maj, 2011

Nie to żebym miał ochotę komuś ,,zaglądać pod kołdrę", ale pedofilia to przesada. Z pedofilami tak jak z sowietami - postępować na różne możliwe sposoby, byle skutecznie. I nie powinno mieć tu żadnego znaczenia czy ktoś przywdział habit, jest przeorem, opatem, czy może żydowskim reżyserem o przybranym polskobrzmiącym nazwisku, czy może bratem pewnego europosła, albo należącymi do grona władz litewskich.